Müşteri Hizmetlerimiz : 0533 236 86 05 Özel Servis
 0533 236 86 05
Çağ Oto Ara Oto Pratik Ara

Periyodik Bakım

ARAÇ BAKIM HİZMETLERİ 

Aracınızın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Kullanıma bağlı olarak parçalarda aşınma ve eskime, sıvılarda ve yağlarda eskime ve eksilme kaçınılmazdır. Güvenli bir sürüş ve aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanabilmeniz için üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla kontrol ve bakım işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

CHECK UP HİZMETLERİ 

Sürüş güvenliği için araçların düzenli kontrol edilmesi gerekir. Otopratiklerde Check-Up esnasında 52 noktasının fonksiyonlarını kusursuz yerine getirip getirmediği kontrol edilir.

Check-Up hizmeti kapsamında aracın;

Motor Kontrolleri:

Motor yağı seviyesi

Motor soğutma sıvısı seviyesi ve yoğunluğu 

Fren hidroliği seviyesi ve  kalitesi

Hidrolik direksiyon yağ seviyesi

Antifriz yoğunluğu

Yardımcı kayış, gergi ve avare kasnak kontrolü

Hava ve polen filtresi kontrolü

Sızdırmazlık (su ve yağ kaçağı) 

Egzoz Kontrolü

Susturucu

Katalitik konvertör

DPF

Elektrik Fonksiyonları Kontrolleri:

Uyarı ve arıza kodu okuma

Araç bilgi ekranı kontrolleri

Far - Park - Stop - Sinyal - Plaka - Sis - Araç içi aydınlatma ampulleri kontrolleri

Klima sistemi kontrolleri ve performans testi

Akü Kontrolleri (kutup başları, kablolar, yüzey voltajı, marş gücü)

Cam yıkama ve silecekler

Güç Aktarma Grubu Kontrolleri:

Ön ve arka fren disk ve balatalar

Fren hortumları ve bağlantıları

El freni ayarı

Süspansiyon kontrolü

Ön ve arka amortisörler

Aks ve aks körükleri 

Rot başı - rot kolu - rotil kontrolü 

Direksiyon ve salıncak bağlantısı - burçlar ve takozlar

Lastik ve Jant Kontrolleri:

Lastik hava ve diş derinliği kontrolü ve ayarı

Düzensiz aşınma tespiti

Lastik ve jant hasar durumu

Lastik subap ve subap kapakları kontrolü

Tekerlek bijon kontrolü 

Diğer Kontroller:

Yangın söndürücü

İlk yardım çantası

Uyarı levhaları - Kriko - Bijon-  Çekme Halatı – Stepne

Araç muayene

Kasko

Sigorta

Kaporta (taş izi, çizik, göçük)

Silecek su seviyesi

yapılmaktadır.

PERİYODİK BAKIM HİZMETLERİ 

Aracınızın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Kullanıma bağlı olarak parçalarda aşınma ve eskime, sıvılarda ve yağlarda eskime ve eksilme kaçınılmazdır. Güvenli bir sürüş ve aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanabilmeniz için üreticisinin aracınız için belirttiği periyodlarda kontrol ve bakım işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

OTO FİLTRE HİZMETLERİ

Yağ filtresi, motorun içinde dolaşan motor yağının temizlediği karbon zerreciklerini ve aşınmadan dolayı oluşan parçacıkları süzerek motora temiz yağ akışını sağlar. Zamanında değiştirilmediği takdirde filtre tıkanarak görev yapamaz hale gelecektir. Bu durumda yağ kanallarının tıkanması ve motorda yetersiz yağlanma oluşabilir. Aracınızı uzun yıllar sorunsuz ve güvenle kullanabilmeniz için yağ filtresinin her motor yağı değişiminde yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Hava filtresi, motorun emdiği havadaki toz zerreciklerini süzer. Periyodik bakımlarda kontrol edilip temizlenmeyen veya zamanında değiştirilmeyen filtreler tıkanarak, yetersiz hava girişine ve buna bağlı olarak araçlarda performans ile verim düşüşüne ve yakıt sarfiyatı artışına neden olur.

Yakıt filtresi, yakıt içerisindeki yabancı maddeleri (tortu, toz vb.) süzerek yakıt pompasına temiz bir yakıt akışı sağlar. Zamanında değiştirilmezse, filtre tıkanır, araçta çekiş problemleri başlar ve yakıt sarfiyatı artar.

Polen filtresi, araç içerisine temiz hava girişi ve araç içindekilerin temiz ve sağlıklı bir hava soluması, klima ve havalandırma sisteminin verimli çalışması için periyodik bakımlarda kontrol edilip gerekiyorsa değiştirilmelidir.

FREN VE AMORTİSÖR BAKIMI

Fren Testi
Fren sistemi, güvenli bir sürüş için araçta bulunan en önemli donanımlardan biridir. Aracınız, her türlü iklim ve yol şartlarında hızlı ve güvenli bir biçimde durabilme yeteneğine sahip olması fren sisteminin performansına bağlıdır. Fren testinde frenleme performansını etkileyen fren sistemi elemanları kontrol edilir, bu ölçümler grafik hale dönüştürülerek araç sahibine rapor olarak sunulur. Kusursuz fren performansı için en yakın Otopratik noktasına başvurunuz.

Fren Balata Değişimi
Aracınızda fren sistemi fren balataları üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla araç fren balataları yardımıyla yavaşladığı ve durduğu için balatalar aşınarak yıpranır ve incelir. Güvenli bir sürüş için aracınızın fren balatası kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız ve araç bakım uzmanınızın tavsiyesi doğrultusunda fren balatalarını yenilemeniz gerekmektedir.

Fren Disk Değişimi
Fren diskleri, aracınızın fren sisteminde yer alan ve aracınızın düzgün bir yavaşlama ve durma sağlayabilmesi için fren balatalarının sürtünme yaptığı parçalardır. Fren diskleri aracınızda en çok yıpranabilen parçaların başında gelmektedir. Güvenli bir sürüş için aracınızın fren diski kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız ve araç bakım uzmanınızın tavsiyesi doğrultusunda fren disklerini yenilemeniz gerekmektedir.

Amortisör Değişimi
Süspansiyon sisteminin en önemli parçaları olan amortisör ve yaylar, yoldan gelen darbeleri emerek lastiklerin yer ile temasının kesilmemesini sağlar. Bu sayede yol tutuşu artarken direksiyon hâkimiyetinin kaybolması da engellenir. Düzgün çalışan amortisörler ile sürüş konforu ve güvenliği artar.

Amörtisörün değişim zamanının geldiğini nasıl anlarız:

Yol tutuşunda zayıflama hissediyorsanız,

Sürüş esnasında yoldan gelen darbeleri kabin içinde hissediyorsanız,

Sürüş esnasında tümseklerden geçerken aracınızdan ses geliyorsa,

Sürüş esnasında tümseklerden geçerken aracınız yaylanıyorsa,

OtoPratik, sürüş güvenliği ve konforu için, amortisör değişimlerinde ön veya arka tek bir amortisör bozuk olsa dahi sağ ve sol amortisörlerin birlikte değiştirilmesini tavsiye etmektedir.

TRİGER KAYIŞI DEĞİŞİM HİZMETİ

Triger kayışı pistonların, emme ve egzoz supaplarının senkronize çalışmasını sağlar. Ancak sürekli metal dişlilere sürtündüğünden aşınıp kopabilmektedir. Triger kayışının kopması halinde aracın çok kısa süre için dahi kullanılmaya devam edilmesi durumunda motor revizyonuna kadar gidecek ağır hasarların oluşması kaçınılmazdır. Bu sebeple araç üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla triger kayışının değiştirilmesi gerekmektedir.

V KAYIŞI DEĞİŞİM HİZMETİ 

V kayışı araç içerisinde elektriğin üretilmesinde, klimanın çalışmasında, motorun soğumasında, direksiyonun dönmesinde aktif rol oynar. Aşınan bir malzeme olan V kayışının değişim süresi aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Araç üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla V kayışının değiştirilmesi gerekmektedir.

Triger kayışı değişimi yapılırken, V kayışı değişimi de mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca V kayışından ses geliyorsa ya da kayışta çatlaklar oluşmuşsa veya gevşeme varsa V kayışı değiştirilmelidir.

SÜSPANSİYON HİZMETLERİ 

Süspansiyon sistemi, aracınızın tekerleklerinin yer ile temasının kesilmesini engelleyerek yol tutuşunu iyileştiren ve bu sayede herhangi bir engebe veya çukurda araçta meydana gelen titreşimi azaltan, keskin dönemeçlerde ve virajlarda aracın savrulmasını engelleyen ve yoldan gelen sarsıntıların araç içerisinde daha az hissedilmesini sağlayarak yolcuların konforunu arttıran hayati bir sistemdir. Süspansiyon sistemindeki arızalar sürücünün aracı kontrol etmesini zorlaştırır.

DEBRİYAJ DEĞİŞİM HİZMETİ 

Debriyaj sisteminin ömrünü aracın kullanım karakteristiği ve kullanım şartları belirler. Yoğun trafik ve bol vites değişimli kullanım şartları debriyaj balatanızın en büyük düşmanıdır. Aracınızda çekiş düşüklüğü hissediyorsanız ve aracınızın motor devri artarken hızın aynı oranda artmadığını gözlemliyorsanız bu göstergeler debriyaj balatanızın artık ömrünü tamamladığının habercisi olabilir.

SİLECEK DEĞİŞİMİ HİZMETİ

Sertleşen silecek lastiklerinizin hem süpürme performansında düşüş yaşanacak hem de çalışması esnasında ses çıkaracaktır.

OtoPratik, sürüş güvenliği ve konforu için, her mevsim geçişlerinde sileceklerinizi değiştirmenizi tavsiye etmektedir.

Resimler
BİZİ ARAYIN
Müşteri hizmetlerimizden destek alın
Şikayet, istek, öneri ve bilgi için müşteri hizmetlerimizden
telefon destek alabilir, ya da
info@cagoto.net adresine mail gönderebilirsiniz.
ŞUBELERİMİZ
SOSYAL MEDYA
Manisa Çağ Oto Servis - Oto Pratik ® 2019 Tüm Hakları Saklıdır.